V našem novém článku jsme pro Vás připravili přehled v péči o trávníky během celého kalendářního roku.

Leden
Leden je měsícem, kdy je práce s trávníky nejmenší. Při vhodných povětrnostních podmínkách můžeme provést aerifikaci trávníku.
Když je trávník zmrzlý, ale není pokrytý sněhem, tak na něj nevstupujte ani jinak nezatěžujte, protože byste ho mohli poškodit. To samé platí při oblevě, při níž byste mohli vytvořit nerovnosti, protože půda je změklá. To platí ve všech zimních měsících.

Únor
V únoru trávníky nevyžadují téměř žádnou péči. Nyní je vhodná doba pro servis Vaší sekačky. Také je vhodné se zamyslet nad údržbou Vašeho trávníku. Pokud budete chtít trávník chemicky odplevelit či použít fungicidy, nyní je vhodná doba pro jejich nákup. Kupujte jen ověřené přípravky, a chemikálie uchovávejte v suchu.

Březen
V březnu začínají první větší práce v péči o trávníky. Vždy však musíme vzít v potaz počasí. Pokud na trávníku stále leží sníh, počkáme se začátkem péče až po jeho roztání. Pokud je březen teplý a pozorujeme významný růst trávníku, můžeme výšku trávníku snížit sekáním. Odstraňujeme asi 20 – 25 % délky listů. Posekanou hmotu nenecháváme ležet na trávníku, ale odvážíme ji mimo plochu na trávníku. Je vhodné ji využít pro kompostování. V tomto měsíci je možné použít selektivní herbicidy, pro eliminaci nežádoucích plevelů. Naši pozornost věnujeme i mechům v trávníku.
V březnu vyrazte na trávník s vertikutátorem nebo speciálními hráběmi, které pomohou s odstraněním mechu z plochy. Při provzdušnění dojde nejen k odstranění mechu, ale i ostatních nečistot, jako jsou zbytky listí od podzimu a travní plsť. Je vhodné také použít přípravky odstraňující mech z trávníku. Jako novinku můžeme použít přípravek Mechstop, který trávník v jednom kroku přihnojí a zároveň eliminuje mechy v trávníku.

Duben
Pokud jste se během března nedostali k vertikutaci ani k hnojení, během dubna byste to už neměli odkládat. Nezapomínejte během dubna sekat pravidelně 1x týdně. Se zavlažování si nemusíte dělat starosti, v tomto období by měla mít tráva dostatek přirozené vláhy (déšť, rosa). A pokud nemáte dosud obryté kraje trávníků, stále se do toho můžete pustit.
Na řídká nebo vyrovnaná místa vysejeme regenerační travní směs.

Tip: V dubnu je ideální čas pro založení nového trávníku.

Květen
Květen je rovněž vhodnou dobou pro založení nového trávníku.
Trápí-li nás plevel v trávníku – sedmikráska, smetánka a jiné dvouděložné plevele – nastala ideální doba pro boj s ním. Používáme vhodné hubící prostředky, které aplikujeme na suchý trávník v bezvětří.
Pravidelně sečeme trávu při dodržení zásady, že neposekáme více než 2/3 listové plochy. Posečenou trávu přeneseme na kompost.
Pokud jsme to nestihli, dosejeme řídká místa v trávníku.

Tip: Je také vhodná doba začít se zavlažováním.

Červen
V tomto období můžeme pozorovat velké přírůstky trávy. Je tedy nutné dbát na pravidelnou seč. Pokud preferujete vyšší trávník, jednoduše snižte interval mezi sečením.
Pvidelné sečení se chápe za nejdůležitější předpoklad pro zdraví travního porostu, jednou za čtrnáct dní je prostě nutností. Při jeho správné technice dochází k houstnutí trávníku a likvidaci nežádoucích dvouděložných plevelů.

Tip: Při teplotách vzduchu nad pětadvacet stupňů sečte raději až večer, protože sluníčko by čerstvě posečenou plochu vypálilo. Při velkých vedrech nezapomeňte ani na mulčování – to proveďte zhruba v polovině měsíce června.

Pokud se Vám zdá, že je trávník není v kondici – má místy nezdravou nažloutlou barvu je vhodné přistoupit k provzdušnění trávníku. Pokud pozorujeme žlutou barvu, je to jev kdy trávník nemůže dýchat a slábne.
Provzdušněním dojde k jeho prořezání, a tím se ke kořenům dostane více vláhy a vzduchu. 

Je také vhodné trávníky hnojit a to buď granulovanými hnojivy, či můžeme hnojivo rozmíchat do zavlažovací vody. Pravidelná zálivka a seč je v tomto měsící NEZBYTNÁ!. Ovšem nadarmo se neříká že všeho moc škodí. Je možná, že začnete pozorovat hnědnutí trávníku od kořenů. Toto se stává při dlouhodobé vlhkosti a je to hniloba netřeba zoufat jakmile přijde sušší období vše se vrátí do normálu.

Červenec
Červenec je měsíc dovolených. Proto mysleme na náš trávník i během doby, kdy nebudeme doma. Poproste sousedy, nebo si najměte si firmu, která se o Váš trávník postará v době Vaší nepřítomnosti. Není dobré trávník nechat přerůst, vysušit a po svém návratu se snažit vše napravit. V tomto měsíci platí: ZALÉVAT A SEKAT.

Srpen
Pravidelně sečeme trávu při dodržení zásady, že neposekáme více než 2/3 listové plochy. Posečenou trávu přeneseme na kompost. Dále dbáme na pravidelnou zálivku.

Tip: Koncem srpna nastává doba možného zakládání nového trávníku – pozor na dostatečnou závlahu.

Září
V září je vhodné začít myslet na novou sezonu trávníku. Je nutné jej dokonale připravit na jaro. Vhodné je použít vertikutaci – odstranění travní plsti a následně aplikovat podzimní hnojiva. Aplikace podzimních hnojiv se velmi podceňuje, ale je to nejlepší krok jak svůj trávník zazimovat a připravit ho na novou sezonu.

Podzimní hnojivo obsahuje všechny důležité prvky přípravu trávníku na přezimování – tj. dusík, fosfor ale především vyšší podíl draslíku, který je pro rezistenci trávních jedinců proti nemocem a vymrzání nezbytný. Draslík podporuje odolnost trav vůči suchu, vymrzání a chorobám. V jarním období tak trávník velmi rychle obnoví a to je předpokladem pro jeho rychlejší užívání.

Podzimní vertikutace se zpravidla provádí od konce srpna do konce září, při vhodných klimatických podmínkách lze vertikutaci provádět i v říjnu. Při vertikutaci se nože zařezávají svisle do trávníkového drnu a odstraňují z něj plsť.

Téměř celé září je vhodné pro zakládání nového trávníku.

Tip: Pokud máme v úmyslu na jaře zakládat nový trávník, koncem září zlikvidujeme starý porost.

Říjen
V tomto měsíci můžeme provádět všechny úkony, které jsme zmiňovali v měsíci září.

V říjnu již péče o trávník pomalu ustává. Především ustává přihnojování hnojivy s obsahem dusíku a pravidelná potřeba zálivky. Vždy je však dbát klimatickým podmínkám. Koncem měsíce je čas na poslední sekání. Trávu ale nesekáme příliš nízko, abychom nevystavili kořenové krčky chladnému počasí a mrazíkům, které v tomto období už mohou klidně přijít.


Tip:Na trávníku nenecháme ležet napadané listy přes zimu. Vrstva listí způsobí, že trávník nedýchá, a vzniknou ideální podmínky pro napadení nejen plísní sněžnou, ale i dalšími druhy houbových chorob, které se objeví až na jaře.

Listopad
V listopadu hrabeme spadané listí z ploch trávníku. Hotové by mělo být zazimování zavlažovacího systému, hadic a zahradních kohoutků.

Tip: Kdo ještě nehnojil podzimním hnojivem, je právě nejvyšší čas pohnojit trávník.

Prosinec
Prosinec je dobou odpočinku. Je vhodné očistit nářadí, eventuálně dát sekačku do servisu a těšit se na trávník na jaře.



Harmonogram prací