Zahrada ve svahu

Tato zahrada pro nás byla skutečnou výzvou, protože je na kopci a ve velmi šikmém svahu. Ale ten výhled! Rozhodně už jen dostat sem techniku, zajistit dovoz a odvoz materiálu byla logistická výzva. A že toho materiálu bylo – odvezli jsme přes sto tun zeminy a dovezli přes sto tun kamene.

Základní myšlenka byla získat co největší prostor pro trávení volného času a prostoru pro dětí. A protože je zahrada blízko CHKO, tak vše ještě sladit do přírodního rázu. Majitelé si rovněž přáli, aby zahrada byla plně užitková, kde se budou snoubit květiny našich babiček s ovocnými stromy a keři.

Začali jsme spodním valem, abychom tak získali co největší plochu k posezení a hraní kolem bazénu. Pak jsme přešli na val kolem bazénu, ze kterého děti můžou skákat přímo do vody. A nakonec jsme vytvořili vrchní zídku. Jelikož se celá stodola bude velmi brzy přestavovat na bytovou jednotku a byla z vrchní strany pod nánosem zeminy, byli jsme nuceni celý prostor odbagrovat na danou výšku a celý svah zpevnit.

Rostliny, které jsme na zahradu vysázeli jsou medonosné a užitkové, a tak se majitelé od jara do podzimu budou moci těšit z květů, ale také sklízet. Horní prostor bude tvořit louka, společně s vinicí. A ten výhled, ten výhled… je prostě Boží!